BN 27734
Overlay
BN 27734
Produktlinje
EK 120/42CFM
Varemærke
Klauke®
Materiale
Flere forskellige materialer
UN-nummer
Produktanvendelsesfunktioner
Beskrivelse
Produktbeskrivelse
  • C-hoved med meget stort presseområde til 400 mm²
  • Krympekraft 120 kN
  • Slaglængde/åbningsbredde 42 mm
  • Krympetid 8 s (med ARS) til 9 s (afhængigt af krympetværsnittet)
  • Batterikapacitet 4,0 Ah, Li-Ion (72 Wh)
  • Antal krympninger ca. 115 ved 150 mm² Cu DIN
  • Batterispænding 18 V
  • Omgivelsestemperatur -12 °C ... + 40 °C
  • Op til 60 % færre krympninger takket være bred krympning sammenlignet med 6 t værktøjer
  • Nem håndtering takket være optimal vægtfordeling
  • Alle værktøjsdata i overblik takket være display og i-press® app
  • Batterisystem fra Makita
  • Alle data kan nemt aflæses via Bluetooth
  • Åbent hoved, drejeligt
  • Kvalitetssikring via visuelle og akustiske signaler i tilfælde af fejl
  • Enkelt og sikkert: én knap betjeningskoncept til styring af alle værktøjsfunktioner
  • Batteriets opladningstid 36 min.
  • Ubesværet arbejde takket være afbalanceret tyngdepunkt
  • LED til belysning af arbejdsområde
  • 2-trins hydraulik med hurtig fremføring og power stroke
  • Enkelt og sikkert: automatisk retur efter arbejdscyklussen er afsluttet
  • Automatisk returstop (ARS) til positionskontrol under flere tryk
  • Altid klar til brug takket være batteriopladning og servicevisning
Produktinformation, betjeningsvejledning/sikkerhedsdatablad, godkendelser: www.klauke.com
Sikkerhedsinstruktioner
UN-nummer
Transport og opbevaring
Korrekt håndtering, transport og brug af batterier kræver kendskab til de gældende love.
Der findes yderligere bemærkninger om restrisici på vores webside: Bemærkninger om brug
Indhold
1 Batteridrevet hydraulisk krympeværktøj
1 Makita batteri RAL40 18 V / 4,0 Ah, Li-Ion (72 Wh)
1 Makita oplader LGL1 for 18 V Li-Ion batterien