BN 27735
Overlay
BN 27735
Produktlinje
EK 120/42CFB
Varemærke
Klauke®
Materiale
Flere forskellige materialer
UN-nummer
Produktanvendelsesfunktioner
Beskrivelse
Produktbeskrivelse
  • C-hoved med meget stort presseområde op til 400 mm²
  • Krympekraft 120 kN
  • Slaglængde/åbningsbredde 42 mm
  • Krympetid 8 s (med ARS) til 9 s (afhængigt af krympetværsnittet)
  • Batterispænding 18 V
  • Batterikapacitet 5,0 Ah, Li-Ion (90 Wh)
  • Batteriets opladningstid 45 min.
  • Omgivelsestemperatur -10 °C ... + 40 °C
  • Op til 60 % færre krympninger takket være bred krympning sammenlignet med 6 t værktøjer
  • Nem håndtering takket være optimal vægtfordeling
  • Alle værktøjsdata i overblik takket være display og i-press® app
  • Batterisystem Bosch
  • Alle data kan nemt aflæses via Bluetooth
  • Åbent hoved, drejeligt
  • Kvalitetssikring via visuelle og akustiske signaler i tilfælde af fejl
  • Enkelt og sikkert: én knap betjeningskoncept til styring af alle værktøjsfunktioner
  • Ubesværet arbejde takket være afbalanceret tyngdepunkt
  • LED til belysning af arbejdsområde
  • 2-trins hydraulik med hurtig fremføring og power stroke
  • Enkelt og sikkert: automatisk retur efter arbejdscyklussen er afsluttet
  • Automatisk returstop (ARS) til positionskontrol under flere tryk
  • Altid klar til brug takket være batteriopladning og servicevisning
Produktinformation, betjeningsvejledning/sikkerhedsdatablad, godkendelser: www.klauke.com
Sikkerhedsinstruktioner
UN-nummer
Transport og opbevaring
Korrekt håndtering, transport og brug af batterier kræver kendskab til de gældende love.
Der findes yderligere bemærkninger om restrisici på vores webside: Bemærkninger om brug
Indhold
1 Batteridrevet hydraulisk krympeværktøj
1 Bosch batteri RALB2EU 18 V / 5,0 Ah, Li-Ion (90 Wh)
1 Bosch oplader LGLB1EU for 18 V Li-Ion batterien